Podawanie leków: porady i wskazówki dla właścicieli psów i kotów

Opublikowano 30. 10. 2022 na kanale blogowym

Każdy, kto przynajmniej raz w życiu próbował podać krople np. do oczu swojemu puszystemu pupilowi, nie może się nie zgodzić z tym, że czasami jest to naprawdę nadludzki wyczyn. Jak osiągnąć równowagę między tym co jest w danej chwili potrzebne a komfortem psa czy kota?

Podawanie leków: porady i wskazówki dla właścicieli psów i kotów

Twój czworonożny towarzysz jest chory, a u weterynarza dostałeś zapas leków i nie wiesz, jak je właściwie podać? Po przeczytaniu dzisiejszego artykułu nie będziesz się już martwić! Przekażemy Ci kilka wskazówek, jak trochę rozpieszczać naszych ukochanych. Czasami niestety znajdziesz się w sytuacji, w której stosowanie leków jest nieuniknione przez kilka kolejnych dni i musisz poradzić sobie z tym ważnym zadaniem.

Stosowanie kropli do oczu

Stosując je na prawe oko, prawą ręką przymocuj zwierzę za nos (kciuk poniżej, palce powyżej) i jednocześnie rozsuń palce powieki. Drugą ręką aplikujemy lek. W przypadku dużych lub niechętnych do współpracy psów, drugi pomocnik trzyma głowę, aby zapobiec niepotrzebnym urazom. Podobnie postępujemy, nawet jeśli nakładamy maść – nakładamy stożek aplikatora na spojówkę wzdłuż powierzchni rogówki. Nigdy nie prostopadle do oka, aby uniknąć uszkodzenia rogówki! Wyciskamy maść z tubki na spojówkę i kilkakrotnie zamykamy powieki, aby rozprowadzić maść na oku. Najczęściej aplikujemy rano i wieczorem. Pacjent może mieć niewyraźne widzenie przez jakiś czas.

Stosowanie kropli do uszów

Powszechnie występującą chorobą ucha jest tzw. zapalenie ucha zewnętrznego – zapalenie przewodu słuchowego zewnętrznego lub zapalenie ucha środkowego, które objawia się uderzaniem głową, bólem i zaczerwienieniem uszu. W większości przypadków pomocne będą miejscowe krople do uszu ze składnikiem antybiotykowym. W przypadku cięższego stanu zapalnego z dodatkowym swędzeniem, Twojemu zwierzakowi można przepisać krople do uszu zawierające kortykoid. Przed zastosowaniem kropli medycznych zaleca się najpierw zastosować krople ze składnikiem myjąco-dezynfekującym, który usuwa woskowinę i wydzieliny zapalne, a następnie zastosować krople lecznicze, które dzięki temu lepiej wchłaniają się w miejscu zapalenia.

Opis:

  • trzymaj ucho jedną ręką i delikatnie pociągnij do góry, aby ukształtować drogę do błony bębenkowej.
  • Włóż aplikator do kanału słuchowego, wyciśnij krople i delikatnie wmasuj, w razie potrzeby zrób to samo drugim uchem.
  • Dokładnie masujemy uszy.
  • To samo robimy z drugim uchem.

Zachowaj szczególną ostrożność podczas podawania kropli swojemu zwierzęciu.

Podawanie tabletek - psy

Większość psów można oszukać, podając im tabletkę w serze topionym lub kiełbasie (wyjątkowo!), ale niektórzy są specjalistami w dziedzinie „jak skutecznie i szybko wydobyć zastosowaną tabletkę”. Tutaj zaczyna się wyższa szkoła jazdy i właściciel musi wymyślić lepszą sztuczkę. Możesz także wypróbować różne smakowe pasty i żele. Jeśli pies jednak nie chce połykać leku, nawet jeśli jest dobrze wymieszany w smacznej konserwie, należy go rozgnieść, wymieszać z wodą i wstrzyknąć bezpośrednio do pyska za pomocą strzykawki (możemy tego sposobu również użyć przy podawaniu leku na odrobaczenie). Uważaj na kapsułki i tabletki powlekane, które powinny rozpuszczać się tylko w jelitach.
Jak podać tabletkę bezpośrednio do pyska zwierzęcia

Opis:

  • przechylamy głowę jedną ręką.
  • Naciskając usta w kącikach ust, zmuszamy go do otwarcia jamy ustnej.
  • Drugą ręką włóż tabletkę jak najgłębiej u nasady języka.
  • Zamknij pysk i trzymaj je zamknięte przez 90 sekund, aż pies przełknie.
  • Wskazane jest wspomaganie połykania poprzez wstrzyknięcie wody strzykawką z boku  między zębami.

Podawanie tabletek - koty

Z aplikacją u kotów postępujemy podobnie jak u psów, z tą różnicą, że ze zwierzętami patyczkowatymi trzeba postępować nieco bardziej energicznie, ale bezboleśnie i zgodnie z bezpieczeństwem.

Opis:

  • chwyć kotka za skórę na szyi (może to zabrzmieć niewygodnie, ale to naprawdę nie boli - tak ciągnęła je mama kota).
  • Lekko przechyl głowę i najlepiej za pomocą aplikatora do tabletek, przyłóż tabletkę do nasady języka.
  • Poczekaj, aż kot przełknie.

Inne lekarstwa

Podobnie postępuj z lekami w postaci zawiesin i syropów oraz past odrobaczających. Pasty i maści można również nakładać na przednie łapy i nos kota, a następnie kot je zlizuje - nadal można w nie dostać lekarstwo. Ale nie próbuj tego z pastami odrobaczającymi i antybiotykami - są gorzkie i mogą ich i tak nie wziąć.

Jeśli masz problem z podaniem leków zapytaj lekarza weterynarii o zastosowanie tzw. leków depot, które uwalniają się stopniowo. Na rynku dostępne są formy antybiotyków do iniekcji, które działają przez 3-7-14 dni w zależności od zastosowanego produktu.

Zainteresował Cię ten artykuł?

Odkryj inne ciekawe artykuły, które możesz przegapić! Regularnie wybieramy to, co dla Ciebie najciekawsze – inspirujące historie, przydatne wskazówki i aktualne wydarzenia, na które warto zwrócić uwagę. Sprawdź, co jeszcze dla Ciebie przygotowaliśmy i nie przegap swojej szansy, aby być o krok do przodu!

Zobacz więcej artykułów

Do wysłania 6.5.

Serene-UM Krople dla psów i kotów 100ml

Serene-UM Krople dla psów i kotów 100ml

W magazynie

Kojący, naturalny, bez skutków ubocznych, w postaci kropli, dla psów i kotów w stresie.

59,00 zł

zniżka
17%
Do wysłania 6.5.

Francodex Anti-stress dog, cat 100ml

Francodex Anti-stress 100ml

W magazynie

Preparat antystresowy, przeznaczony dla psów i kotów, krople.

49,00 zł

Do wysłania 6.5.

Spray Ceva Feliway 60ml

Spray Ceva Feliway 60ml

W magazynie

Imituje feromon pyskowy kota, który wprowadza w stan bezpieczeństwa i dobrego samopoczucia, działa…

189,00 zł

Do wysłania 6.5.

Kaganiec mocujący KARLIE pies rozmiar S nowy

Kaganiec fiksacyjny Karlie

W magazynie

Nylon, bardzo wytrzymały, regulowany za pomocą plastikowego klipsa, nadaje się do komunikacji…

19,12 zł

Więcej wariantów