Kategorie z bloga
Cukrzyca (Diabetes mellitus) jest bardzo częstą chorobą naszych zwierząt futerkowych. Może jesteś właścicielem zwierzaka chorego na cukrzycę? Dowiedz się, że postępujesz właściwie i prawidłowo przechowujesz insulinę. Wiesz jak udzielić pierwszej pomocy? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.
Do czego służy insulina?
Insulina jest niezbędnym hormonem, który utrzymuje właściwy poziom cukru we krwi i jest wytwarzany przez trzustkę. Kiedy we krwi zaczyna krążyć nadmierna ilość cukru, nazywana stanem hiperglikemicznym, trzustka wypłukuje insulinę, aby obniżyć poziom glukozy we krwi.
Organizm wchodzi w hiperglikemię natychmiast po posiłku, wręcz przeciwnie, gdy organizm nie przyjmuje długo składników odżywczych, wchodzi w stan hipoglikemii (niski poziom cukru we krwi). Jednak oba warianty zagrażają życiu. W momencie, gdy organizm nie jest w stanie sam wytwarzać insuliny, musimy ją sztucznie dostarczać.
Fizjologiczny poziom cukru we krwi u psów mieści się w przedziale 3,5 - 6 mmol / l. U kotów poziom fizjologiczny może być nieco wyższy, szczególnie w zakresie 8 mmol / l, ale jest dość obciążony możliwym stresem.
Cukrzycę dzielimy na dwa rodzaje
- W pierwszym typie cukrzycy insulina nie jest wytwarzana, pacjent jest całkowicie uzależniony od insuliny - najczęściej występującej u psów postaci. Natomiast u kotów występuje bardzo rzadko.
- W drugim typie, chociaż powstaje insulina, organizm zużywa więcej, więc nadal jej brakuje. Może to być bardzo częstym problemem towarzyszącym u osób otyłych.
Być może zastanawiasz się, jak i dlaczego rozwija się cukrzyca? I czy można temu zapobiec? W cukrzycy typu I niedobór insuliny występuje z nieznanej przyczyny lub z powodu zapalenia trzustki (zapalenie trzustki). Nawet niewłaściwe leczenie kortykosteroidami może powodować cukrzycę. W zapobieganiu rozwojowi cukrzycy II. typ, styl życia przez całe życie i zdrowy tryb życia, w tym odpowiednie ćwiczenia, są niezbędne.
Rasy predysponowane do choroby: częściej chorują samojedy, teriery tybetańskie i yorkshire. Wręcz przeciwnie, najrzadziej z tą chorobą walczą bokserki, golden retriever i owczarki niemieckie.
Choroba najczęściej rozwija się u psów w średnim wieku i powyżej 7 roku życia. Ogólnie rzecz biorąc, suki częściej chorują na cukrzycę.
Objawy
- Zespół PU / PD - zwiększone oddawanie moczu i zwiększone spożycie płynów.
- Utrata masy ciała.
- Odwodnienie.
- Całkowite wykończenie organizmu.
- Drgawki.
- Apatia.
- Wymioty.
- Infekcja dróg moczowych - cukier jest doskonałym substratem dla rozwoju bakterii.
Jeśli masz najmniejsze podejrzenie, że Twój zwierzak ma objawy cukrzycy i należy do grupy ryzyka, poproś o sprawdzenie lekarza weterynarii. Cukrzycę może wykryć weterynarz na podstawie badania krwi i moczu.
Leczenie cukrzycy
Cukrzycy nie da się wyleczyć, ale możemy skutecznie wyeliminować jej objawy. Podstawą jest dieta dla diabetyków i jedynym możliwym lekarstwem jest podanie insuliny, jeśli jest naprawdę potrzebna. Można go wstrzykiwać raz lub dwa razy dziennie. Częstotliwość podawania zależy od współpracy właściciela i reakcji psa na leczenie.
Najczęściej stosowana forma syntetycznej insuliny
Najczęściej stosowaną insuliną jest Caninsulin. Lek jest przepisywany w postaci ampułek do przygotowania zastrzyków lub można kupić prosty wstrzykiwacz do insuliny o nazwie VetPen, w którym sprzedawane są specjalne wąskie ampułki do dokładnego dawkowania Caninsulin.
Leczenie rozpoczyna się od najniższej możliwej dawki terapeutycznej. Jeśli odpowiedź na leczenie jest niewystarczająca, może się nasilić. Początkowo konieczne jest regularne monitorowanie poziomu cukru we krwi u lekarza weterynarii przez co najmniej 3 - 7 dni. Doświadczonym właścicielom udaje się wtedy kontrolować poziom cukru we krwi w domu.
Prawidłowe zasady podawania insuliny:
- IInsulinę należy zawsze przechowywać w lodówce!
- Przed użyciem lekko wymieszaj.
- Jest podawany bezpośrednio po posiłku we wstrzyknięciu pod skórę. Ważne: jeśli zwierzę odmawia karmienia lub wymiotuje, nie podawaj insuliny i skontaktuj się z weterynarzem!
- Podawaj dietę cukrzycową dwa razy dziennie, nie podawaj smakołyków!
Jak już wspomniano, ważnym aspektem skutecznego leczenia jest odpowiednia dieta, która musi być zbilansowana pod względem składników odżywczych i objętości oraz oparta na wysokiej jakości błonniku, który spowalnia trawienie i zmniejsza ryzyko hiperglikemii poposiłkowej (hiperglikemia występująca bezpośrednio po posiłek).
W leczeniu cukrzycy niezbędna jest odpowiednia dieta
Psy chore na cukrzycę powinny mieć hormonogram aktywności fizycznej w regularnych dawkach, aby uniknąć wstrząsu hipoglikemicznego!
Ważnym krokiem w leczeniu cukrzycy u suk jest kastracja po ustabilizowaniu pacjenta. Jajniki produkują hormon progesteron, który negatywnie wpływa na rolę insuliny, co oczywiście komplikuje późniejszą terapię.
Ponadto każda infekcja, która może powodować insulinooporność, jest niebezpieczna. Infekcja dróg moczowych występuje najczęściej, dlatego monitorowanie moczu jest bardzo ważne, aw przypadku infekcji wymagana jest odpowiednia antybiotykoterapia.
Leczenie cukrzycy jest dość drogie, należy o tym wiedzieć i uzgodnić z lekarzem weterynarii odpowiednią procedurę i rodzaj leczenia.
Wskazówka dla hodowców:
W przypadku wstrząsu hipoglikemicznego (osłabienie, apatia, drgawki) podać rozpuszczony cukier lub glukopur z wodą jako pierwszą pomoc bezpośrednio do pyska zwierzęcia i niezwłocznie zasięgnąć porady lekarza weterynarii.