Pytania i odpowiedzi dotyczące kastracji suk i psów
Twój pies lub suczka ma być w najbliższym czasie wykastrowany, a jak dobry właściciel chcesz być na to wszystko przygotowany na czas, a przede wszystkim odpowiednio przygotowany? Doceniamy to oczywiście i chętnie udzielimy Ci również kilku rad dla Twojego spokoju.

Jak każdy inny zabieg, ten również ma swoje wady i zalety, a żeby nie zaskoczyło Cię coś, czego nie spodziewałaś się po samym zabiegu, mamy tu dla Ciebie kilka najczęściej zadawanych pytań i jednocześnie odpowiedzi które są związane z całą tą sytuacją, więc przejdźmy do tego.
Kiedy jest najlepszy wiek na kastrację?
Ogólne zalecenie dla psów to wiek około jednego roku, chyba że masz ambicje hodowlane. Kastracji można jednak poddać się w każdym momencie życia psa. Z terapeutycznego punktu widzenia kastracja jest wskazana zwłaszcza w przypadku problemów z prostatą lub u młodych psów, gdy oba jądra nie schodzą do moszny lub gdy występuje gruczolak gruczołów odbytu.
W przypadku suk zaleca się kastrację najlepiej przed lub miesiąc po pierwszej rui, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia guzów gruczołu mlekowego. Z punktu widzenia terapii kastracja jest wskazana szczególnie dotkliwie, w wyniku zapalenia macicy, które jest groźnym stanem ostrym, prawie zawsze wymagającym natychmiastowej operacji. Ponadto kastracja jest wskazana w przypadku wystąpienia cukrzycy.
Po kastracji wskazane jest przejście na granulaty dietetyczne.
Po jakim czasie od rui można kastrować sukę?
Kastrację zapobiegawczą zaleca się około jednego do dwóch miesięcy po rui.
Jak długo trwa procedura?
Przedoperacyjne badanie krwi trwa zwykle 15-20 minut, aplikacja środka znieczulającego i początek działania około 10-25 minut. Sam zabieg trwa około 30 minut w przypadku suki i 15-20 minut w przypadku psa. Następnie pacjent wybudza się ze znieczulenia w ciągu około 60-120 minut, w zależności od pacjenta i zastosowanych środków znieczulających.
Czy pies jest bezpłodny zaraz po kastracji?
Niestety nie, zahamowanie poziomu hormonów trwa chwilę – w ciągu kilku tygodni (3-6 tygodni) następuje spadek. Nawet w tym czasie pies może zapłodnić samicę. Podaje się, że pies jest nadal płodny 14 dni po kastracji. Jest to spowodowane przez resztę plemników w drogach rodnych psa.
Jak trudna jest rekonwalescencja, jakie środki ostrożności muszę zastosować?
Rekonwalescencja zależy od ewentualnych komplikacji, ale generalnie do całkowitego „wygojenia” rany chirurgicznej potrzeba 10-14 dni. Właściwa rekonwalescencja obejmuje ścisły reżim odpoczynku przez co najmniej tydzień, chodzenie tylko na smyczy. Wskazane jest unikanie wskakiwania na kanapę, łóżko oraz wchodzenia po schodach. Twój ukochany przeszedł operację brzucha i tak trzeba do tego podejść. W razie potrzeby zaleca się wizytę kontrolną u lekarza weterynarii, zwłaszcza przed podaniem antybiotyków na wypadek, gdyby pies lub suka „wylizała” ranę lub w inny sposób ją zainfekowała.
Rana operacyjna po 10 dniach od zabiegu powinna być jasna, spokojna, bez ropnej wydzieliny i zaczerwienienia. Wyjaśnij ze swoim lekarzem weterynarii, jak przewiduje powrót do zdrowia i jakie środki zaleca. Zwykle nie trzeba w żaden sposób leczyć rany.
Po jakim czasie wychodzą szwy?
Zwykle w ciągu około 10-14 dni, zwykle szwy są rysowane w ciągu 10-12 dni. Może się zdarzyć, że samiec lub samica mają szwy śródskórne wchłanialne, nie odpadają i są całkowicie wchłaniane.
Żaden pies nie może obejść się bez obroży ochronnej po kastracji.
Czy kołnierz ochronny jest konieczny?
Naprawdę! Bez niej Twój zwierzak wylizywałby ranę operacyjną i odgryzał szwy, co jest zdecydowanie niepożądane iw tym przypadku konieczna jest tzw. „reoperacja”, która jest bardziej bolesna, trudniejsza do zagojenia i wydłuża czas gojenia. Oczywiście antybiotyki są również przedłużone.
Kołnierz ochronny można zdjąć co najwyżej na czas karmienia i picia lub spaceru na smyczy, gdy zwierzę jest pod doskonałym nadzorem. Koniecznie zakładaj obrożę ochronną na noc i na chwile, kiedy zwierzę nie jest pod nadzorem. Rana chirurgiczna swędzi najbardziej od 4 do 5. dzień po zabiegu. Lizanie i inne zabiegi wprowadzają bakterie do rany chirurgicznej, które infekują ranę i utrudniają gojenie.
Czy konieczna jest zmiana karmy po kastracji?
W większości przypadków tak, ponieważ osobniki wykastrowane mają zmniejszone zapotrzebowanie na karmę pod względem spożycia kalorii. Supresja hormonalna powoduje przyrost masy ciała bez znaczących bodźców. Wykastrowane osobniki często się uspokajają, a co za tym idzie zmniejsza się ich zużycie energii. Jeśli Twój pupil się kręci, należy ograniczyć smakołyki i dodać więcej ruchu i częstotliwości spacerów.
Kilka tygodni po kastracji przestaw się na karmę oznaczoną jako „neutered”, „sterillised” lub „light”, aw przypadku otyłości konieczne jest rozpoczęcie diety redukcyjnej.
Zainteresował Cię ten artykuł?
Odkryj inne ciekawe artykuły, które możesz przegapić! Regularnie wybieramy to, co dla Ciebie najciekawsze – inspirujące historie, przydatne wskazówki i aktualne wydarzenia, na które warto zwrócić uwagę. Sprawdź, co jeszcze dla Ciebie przygotowaliśmy i nie przegap swojej szansy, aby być o krok do przodu!