Kategorie z bloga
Bawiące się wszystkimi kolorami drzewka, opadłe liście i ostatnie przed zimą promienie słońca, to wszystko bezpośrednio zachęca do codziennych spacerów, zwłaszcza jeśli jesteś właścicielem futrzanego pupila. Ale zanim pójdziesz z psem na spacer, ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z niebezpieczeństw, które mogą mu zaszkodzić.
Jesień słusznie należy do najpiękniejszej pory roku. A jeśli słońce nadal cieszy nas swoimi promieniami, może to być również najcieplejsza pora roku. Poranne lub nawet wieczorne spacery z czworonożnym partnerem staną się wtedy dosłownie przyjemnym obowiązkiem, bo kto z nas nie chciałby przeżyć ostatnich kilku pięknych dni przed przejęciem władzy przez panią Winter. Ale niestety, nawet jesienna natura przygotowała dla naszych puszystych ukochanych kilka sztuczek, na które trzeba uważać. Co dokładnie mamy na myśli?
Piękna, ale zdradliwa przyroda
Spacer po jesiennym krajobrazie niesie ze sobą nie tylko spacery na świeżym powietrzu w złocistych, chrupiących liściach, ale także wiele pułapek, które na pierwszy rzut oka nie wydają się niegroźne. Jednak zamiast rozwiązywać nagły i być może duży problem, lepiej być na niego wcześniej przygotowanym. Co może stanowić zagrożenie dla Twojego psa w jesiennych miesiącach? Jakich więc pułapek należy z góry unikać lub przynajmniej częściowo je wyeliminować?
Żołędzie i kasztany
Te jesienne owoce zawierają dużą ilość taniny, która jest substancją żrącą, wywołującą u psów podrażnienia, a w najgorszych przypadkach stany zapalne błony śluzowej przewodu pokarmowego. Chociaż zatrucie jest rzadkie, w niektórych przypadkach może nadal uszkadzać nerki i wątrobę psa. Podczas jedzenia dużej ilości żołędzi lub kasztanów twój futrzany przyjaciel może cierpieć na biegunkę, wymioty i inne objawy zatrucia. Jeśli więc wiesz, że Twój pies jest czasem „jak śmietnik” i zjada wszystko na swojej drodze, nie zapomnij trzymać go na smyczy podczas spaceru w pobliżu dębów i kasztanów.
Grzyby
Na grzyby można też się natknąć podczas spaceru po lesie z psem. Gdyby futrzany przyjaciel zjadł trujący grzyb, taki muchomor mógłby w ciągu kilku godzin spowodować u niego poważne komplikacje zdrowotne. Objawy zwykle mają postać biegunki i wymiotów, zawsze zależy to od rodzaju i ilości grzyba, jednak w takim przypadku zawsze należy udać się do weterynarza.
Opadłe owoce i liście
Sterty liści, ale nawet jabłka czy gruszki mogą tworzyć bakterie i grzyby. Jeśli twój futrzany przyjaciel jest żarłoczny i zjada wszystko w zasięgu wzroku, mogą wystąpić problemy żołądkowo-jelitowe, takie jak biegunka lub wymioty. Po dłuższym turlaniu się w liściach, po spacerze zalecamy dokładne umycie psa szamponem i otulenie go kocem. Odpoczynek jest również ważny jesienią.
Kasztany jesienią należą do Twoich dzieci, a nie są dla psów.
Pasożyty nie śpią
Niestety kleszcze i pchły są coraz bardziej aktywne przez cały rok, nie tylko wiosną i latem, kiedy właściciele psów kupują swoim psom różnego rodzaju środki przeciwpasożytnicze, bo boją się największej inwazji tych pasożytów. I nawet jesienią ich aktywność nie słabnie, w rzeczywistości są tak samo aktywne jak wiosną.
Pchły
Wielu z nas jesienią włącza centralne ogrzewanie, co jest świetną wiadomością dla pcheł, które zadomowią się w mieszkaniu, rozgoszczą się i jako pierwsze zniosą jajka w Twoim futerku. Zanim się zorientujesz, przejdą przez stadium poczwarki, potem larwy, potem dorośli, a potem staną się krwiożerczymi przeciwnikami. Na szczęście można temu zapobiec, kupując obrożę przeciwpasożytniczą lub plamkę na pipecie.
Kleszcze
W przypadku kleszczy istnieje ryzyko, że Twój pies może zarazić się w miejscu ugryzienia i zarazić się chorobą, taką jak borelioza lub anaplazmoza. Jeśli więc trzymasz psa, który często przebywa na dworze, zwłaszcza w trawie, lesie lub na łąkach, zdecydowanie należy go chronić przed kleszczami nawet w miesiącach jesiennych. Najpopularniejszym pomocnikiem w walce z kleszczami jest z pewnością obroża Foresto lub Scalibor.
Jesienią nie należy zapominać o psiej odporności, którą warto wesprzeć witaminami i minerałami.
Otyłość
Przy mniejszej ilości światła dziennego i zimnej, mokrej pogodzie Twój pies może nie być tak aktywny jak wiosną lub latem i często jest bardziej głodny jesienią. Dobrze jest monitorować jego wagę, a zwłaszcza spożycie pokarmu, aby zapobiec przybieraniu na wadze. Jeśli wybierasz się na spacer w słabym świetle lub ciemności, rozważ odblaskową odzież lub płaszcz przeciwdeszczowy. Możesz również dołączyć migającą lampkę do obroży, aby była lepiej widoczna. Upewnij się, że ma identyfikator i mikroczip z aktualnymi danymi kontaktowymi na wypadek zgubienia psa.
Choć na pierwszy rzut oka może się tak nie wydawać, jesień to jedna z najpiękniejszych okresów w roku. Nie zdziw się problemami, które mogą nękać Twojego psa jesienią. Bądź przygotowany.
34%
Kamizelka odblaskowa żółta Trixie L (64-81cm)
Kamizelka ochronna z symbolem pacek (efekt sygnalizacyjny) jest widoczna ze wszystkich stron, a…
19,00 zł
14%
Szary sweter KENTON Trixie
Sweter z wełny syntetycznej, szary, średnio ocieplony. Produkt przeznaczony dla psów.
59,00 zł
20%
Świecąca obroża Dog Fantasy USB czerwona 45cm
Silikonowy, świecący, ładowalny, wodoodporny, różne kolory, 3 tryby świecenia.
39,00 zł
Gottlieb Puppy szampon 300ml
Kosmetyki, szampony z olejkiem makadamia dla psów (szczególnie dla szczeniąt).
19,00 zł (63,33 zł/kg)