Wiesz, jak właściwie zadbać o skórzany sprzęt jeździecki?
Rzeczy skórzane wymagają szczególnej troski, a skórzany sprzęt jeździecki nie różni się od nich.

Czy w tym roku zadbałeś już o swój drogi skórzany sprzęt dla koni? Na pewno zostało nam trochę czasu w jesienną pogodę i wszyscy zastanawiamy się, jak wykorzystać go jak najefektywniej. Dziś wspólnie przyjrzymy się, jak właściwie zadbać o siodło, uzdę i inne rzeczy swojego konia przed nadchodzącą zimą, aby służyły nam tak samo, jak do tej pory w kolejnym sezonie.
Czym jest skóra?
Wszyscy doskonale wiemy, że skóra to bardzo specyficzny materiał o różnych właściwościach. Aby zachować jak najdłuższą żywotność towarów skórzanych, należy o nie dbać. Tylko przy regularnej i stałej pielęgnacji nasze rzeczy skórzane zapewnią wytrzymałość nawet przez kilka lat. Niezależnie od tego, czy jest to siodełko, ogłowie, buty jeździeckie, popręg czy rączki, należy zawsze śledzić czyszczenie, najlepiej po każdej jeździe i dokładnie konserwować wszystkie rzeczy dwa razy w roku.
Zaczynamy...
Zanim przystąpimy do czyszczenia rzeczy, należy umieścić wszystkie skórzane rzeczy w pomieszczeniu, w którym temperatura pokojowa wynosi co najmniej 3 godziny przed właściwym procesem czyszczenia. Jeśli zdecydujesz się na sprzątanie latem, wskazane jest, aby na przykład umieścić rzeczy na słońcu. Aby skóra miała możliwość otwarcia porów i lepszego przyjmowania mydeł i balsamów. Teraz, gdy mamy już wszystko gotowe, możemy przejść do następnego pierwszego kroku.
- Silne zabrudzenia najpierw myjemy letnią wodą z mydłem przy użyciu mydła Saddle Soap Leather z gliceryną 250 g, które czyści i zabezpiecza wszystkie wyroby skórzane.
- Jeśli nie mamy dostępnego źródła wody, możemy również użyć mydła w sprayu Leather Therapy Wash. Mydło przeznaczone do skóry sztucznej lub naturalnej, usuwa zabrudzenia, posiada neutralne pH, dzięki czemu produkt nie pozostawia alkalicznych osadów na skórze.
Wyroby skórzane służą tylko wtedy, gdy są odpowiednio pielęgnowane.
Podstawowy sprzęt jeździecki
Teraz możemy przejść do właściwego smarowania i kompleksowej kuracji. Produktów do tego celu jest pod dostatkiem. Teraz w kilku punktach przejdziemy przez samą obróbkę tego sprzętu jeździeckiego:
Siodło jeździeckie
Za pomocą miękkiej szmatki, gąbki lub pędzla nanieść produkt na całą powierzchnię i pozostawić do wchłonięcia. Niezależnie od tego, czy wybraliśmy emulsję, czy balsam, po aplikacji pozostawiamy go na co najmniej 20 minut, aby produkt miał szansę dostatecznie się wchłonąć.
- Zaczynamy od dolnej części siodła, dolna część siodła jest mocno obciążona od tej jednostki, dolna część siodła jest zwykle oddzielona od grzbietu konia tylko czaprakiem, który bardzo szybko się poci, dlatego konieczne jest nasmarowanie najbardziej obciążonej części siodła, aby skóra nie pękała i tym samym nie ulegała uszkodzeniu. Do tej części wskazane jest użycie emulsji nawilżającej Leather Food do renowacji zniszczonej skóry 500 ml. Pomaga naprawić uszkodzenia spowodowane przez wodę, nagromadzony pot czy przesuszenie. Dzięki temu emulsja dociera nawet do najmniejszych zakamarków i szybko się wchłania. Czyści, zmiękcza i zmiękcza produkty skórzane w jednym kroku. Pozostawia naturalny połysk. Nie przykleja się. Nadaje się również do usuwania zanieczyszczeń i pielęgnacji gładkiej skóry.
- Po zakończeniu dolnej części siodła możemy wziąść sie za pozostałe części, w tym celu warto zastosować balsam do skóry Leather Therapy Restorer, który jest skutecznym renowatorem skóry, profesjonalnym produktem do Twoich wyrobów skórzanych.
Każde siodło jeździeckie wymaga własnej pielęgnacji.
Uzda i inne skórzane rzeczy
Procedura jest taka sama, jak już wspomniano dla siodła. Wszystkie części należy najpierw dokładnie umyć wodą z mydłem lub mydłem w sprayu.
- Bardziej odpowiednie jest użycie emulsji nawilżającej w sprayu na uzdę, wystarczy spryskać ją, pozostawić na 20 minut, a następnie delikatnie wypolerować szmatką lub gąbką.
- Ta sama procedura dotyczy innych wyrobów skórzanych, takich jak buty do jazdy konnej, czapki do jazdy konnej, rączki, pas, wytok i wiele innych rzeczy.
Wskazówka na koniec
Najlepiej pielęgnować skórę po każdym użyciu, ale często jest to niepraktyczne ze względu na ograniczenia czasowe, nie jest konieczne smarowanie za każdym razem, ale mycie mydłem siodłowym powinno odbywać się częściej niż dwa razy w roku. 1x w tygodniu jest odpowiedni. Aby sprzęt skórzany nie pleśniał, warto przechowywać go w suchym i przewiewnym miejscu, szczególnie w okresie zimowym, kiedy presja na wyroby skórzane jest naprawdę duża, w końcu nie była to tania inwestycja dla nas, właścicieli koni, dlatego warto znaleźć moment na pielęgnację skóry.
Co mogę na zakończenie powiedzieć... może tylko to, że Twój czas i pieniądze zwrócą Ci się wielokrotnie z należytą i regularną opieką.
Zainteresował Cię ten artykuł?
Odkryj inne ciekawe artykuły, które możesz przegapić! Regularnie wybieramy to, co dla Ciebie najciekawsze – inspirujące historie, przydatne wskazówki i aktualne wydarzenia, na które warto zwrócić uwagę. Sprawdź, co jeszcze dla Ciebie przygotowaliśmy i nie przegap swojej szansy, aby być o krok do przodu!