5 najlepszych źródeł żelaza dla psów
Wszystkie formy życia potrzebują żelaza, aby przetrwać. Niezależnie od tego, czy są to dzikie zwierzęta, takie jak olbrzymie płetwale błękitne w oceanach, lwy afrykańskie na sawannie, czy udomowione zwierzę domowe, takie jak pies lub kot. Każdy z nich potrzebuje żelaza do życia.

Żelazo jest minerałem, którego organizm psa potrzebuje i musi spełniać różne funkcje, takie jak przenoszenie tlenu w hemoglobinie czerwonych krwinek w całym ciele, aby komórki mogły wytwarzać energię, a żelazo jest również niezbędne do normalnego funkcjonowania niektórych enzymów w ciele. Dorosły osobnik powinien otrzymywać około 35 mg żelaza na pół kg suchej karmy dziennie. W przypadku szczeniąt i suk karmiących ilość ta może wzrosnąć do podwojenia dawki. Krótko mówiąc, żaden czworonożny towarzysz nie może obejść się bez żelaza.
Pies i jego potrzeby
Ustalenie prawidłowej ilości żelaza, jaką pies powinien codziennie otrzymywać ze swojej diety, nie jest takie trudne. Jego ilość zależy głównie od jego wagi. Małe psy z pewnością potrzebują mniej żelaza niż olbrzymi hawańczyk. Dzienna dawka żelaza dla zdrowego dorosłego psa powinna wynosić od 0,5 do 1 mg na 1 kg masy ciała. Pamiętaj, że chociaż niedobór żelaza może zagrażać życiu psa, zbyt dużo żelaza we krwi psa może prowadzić do zatrucia.
„Zwykłe” sardynki w oleju dadzą psu najwięcej żelaza.
Jak do diety dodać żelazo?
Niektóre marki karmy dla psów zawierają już tlenek żelaza lub węglan żelaza, ale możesz dodając do miski swojego psa świeże pokarmy bogate w żelazo. Oto lista pięciu najpopularniejszych pokarmów dla psów, które możesz wślizgnąć do miski swojego futrzanego przyjaciela bez dąsania się.
① Sardynki
Zakup puszki sardynek w sklepie zajmuje minimum czasu, ale dla Twojego psa to więcej niż złoto, jest też tanie, łatwe i naprawdę skuteczne, ponieważ sardynki zawierają dużą ilość żelaza jak na to, jak małe są. Następnie po prostu otwórz puszkę w domu i podawaj bezpośrednio do miski psa. Możesz również wesprzeć spożycie żelaza, regularnie podając przysmaki z suszonych sardynek.
② Żółtko
Jajka na śniadanie? Od czasu do czasu ugotuj dodatkowe jajko lub dwa i dodaj je do zwykłej porannej porcji karmy Twojego futrzanego przyjaciela. nawet małe żółtko, jak sardynki, zawiera dużą ilość żelaza.
③ Wątróbka
Mięso z narządów, takie jak wątroba, jest niezwykle pożywne pod względem zawartości żelaza. Ponadto wątróbka jest bogatym źródłem selenu i witaminy A. Świeże mięso to oczywiście najlepsza opcja, aby dostarczyć Twojemu psu jak najwięcej żelaza, jednak jeśli nie chcesz brudzić sobie rąk poprzez krojenie surowej wątroby, od czasu do czasu podawaj swojemu pupilowi wątróbkę w konserwie, która zapewni wystarczającą ilość żelaza oraz innych witamin i minerałów.
Twój pies może jeść surowe lub gotowane jajka.
④ Czerwone mięso
Jest to jeden z najłatwiejszych sposobów na zwiększenie spożycia żelaza w diecie psa. Jednak wołowina jest bogata w tłuszcz w porównaniu z kurczakiem lub królikiem, dlatego ważne jest, aby obserwować wagę psa aby nie doprowadzić do nadwagi.
⑤ Suplementy diety
Jeżeli Twój pies odrzuca sardynki, żółtka jaj i inne pokarmy zawierające źródło żelaza? Nie panikuj, możesz też spróbować suplementów diety, które możesz polubić nawet w porównaniu do jajek. Idealnym przysmakiem naładowanym żelazem są na przykład kości kolagenowe, pasta multiwitaminowa, którą można podawać bezpośrednio do pyska psa, lub spróbować smacznych tabletek multiwitaminowych Giom.
Niedokrwistość spowodowana niedoborem Fe
Kiedy organizm ma niedobór żelaza, czerwone krwinki nie rozwijają się tak, jak powinny. Niewystarczająca ilość żelaza powoduje, że komórki wytwarzane przez szpik kostny są zbyt małe i mają zbyt mało elementów przenoszących tlen w organizmie. U dorosłych psów stan ten jest zwykle spowodowany mniejszą utratą krwi. Jako dobry rodzic swojego zwierzaka bardzo ważne jest wczesne rozpoznanie niedokrwistości z niedoboru żelaza, ponieważ choroba ta może zagrażać życiu.
Najczęstsze objawy anemii to:
- zmniejszone tempo wzrostu – szczególnie u rozwijających się szczeniąt i młodych psów.
- Utrata apetytu - anoreksja u psów.
- Słabość.
- Letarg.
- Depresja.
- Szybsze oddychanie.
- Stolec w ciemnym kolorze
Tylko lekarz weterynarii powinien zawsze zdiagnozować, czy Twój pies ma anemię, za pomocą pełnej morfologii krwi, badania moczu, testu żelaza lub badania kału. Jeśli niedokrwistość nie jest wystarczająco ciężka, zalecą podawanie doustnych suplementów żelaza, ale jeśli choroba jest na tyle poważna, że życie psa jest zagrożone, zwierzę będzie potrzebowało transfuzji pełnej krwi lub koncentratu czerwonych krwinek.
Zanim zaczniesz dopingować swojego pupila wszelkiego rodzaju suplementami i witaminami zawierającymi żelazo, zastanów się, że pies nie jest człowiekiem, a więc ma inne trawienie i potrzebuje różnych rodzajów i ilości tych witamin dla swojego zdrowia. Jeśli nie masz pewności, czy Twój pies otrzymuje wystarczającą ilość żelaza w swojej diecie, skonsultuj się z lekarzem weterynarii i dopiero wtedy zacznij uzupełniać jego dietę.
Zainteresował Cię ten artykuł?
Odkryj inne ciekawe artykuły, które możesz przegapić! Regularnie wybieramy to, co dla Ciebie najciekawsze – inspirujące historie, przydatne wskazówki i aktualne wydarzenia, na które warto zwrócić uwagę. Sprawdź, co jeszcze dla Ciebie przygotowaliśmy i nie przegap swojej szansy, aby być o krok do przodu!
Carnilove Dog Semi Moist Snack Sardines & Wild garlic 200g
W magazynie
19,00 zł
Falco TIM wątróbka 1200g
W magazynie
19,00 zł
15,83 zł/kg
Brit Premium by Nature Turkey with Liver 400g
W magazynie
9,00 zł
22,50 zł/kg