Kategorie z bloga
Trzymać psa na zewnątrz przez cały rok, czy raczej w domu? Jakie są plusy i minusy?
Blog Dodany 26.09.2022Masz ogród i zastanawiasz się, gdzie umieścić swojego czworonożnego członka rodziny? W domu czy raczej poza domem? Jakie są zalety i wady obu opcji, które rasy psów można trzymać na zewnątrz, a które z drugiej strony są typowymi zwierzętami domowymi?
Pies w mieszkaniu
Jeden powie, że pies powinien być za zewnątrz. Inny mówi, że to bzdura. Tak jak to właściwie jest. Istnieją rasy, które preferują wolny wybieg i mogą być w ogrodzie przez cały rok, jeśli zostaną spełnione określone warunki. Istnieją też takie, które są przeznaczone wyłącznie do hodowli w domu.
Są to rasy społeczne niskiego wzrostu. Należą do nich chihuahua, grzywacz chiński, mops, buldog francuski, bichon, papillon i tym podobne. Innym przykładem są rasy miniaturowe, których najczęstszymi przedstawicielami są Yorkshire terrier czy chihuahua.
✔ Plusy
- Wspólny czas. Pies spędza więcej czasu ze swoim ludzkim stadem.
- Budowanie relacji i socjalizacja. Więcej kontaktu, lepsze nawiązanie relacji z właścicielem i łatwiejsza socjalizacja.
- Dom. Pies zamienia „zwykłe” mieszkanie w dom. Jego obecność sprawia, że czujemy się lepiej. Bez względu na wszystko, zimowe wieczory spędzone pod kocem przy filiżance herbaty i dobrym filmie są bezcenne.
✘ Minusy
- Zrzucanie siesści przez cały rok. Pies, który mieszka z nami w domu zrzuca przez cały rok. Dwa razy w roku następuje wzmożona wymiana sierści, ale nawet poza tym narażonym okresem właściciel nie będzie miał spokoju od psiej sierści. Dotyczy to zarówno ras długowłosych, jak i krótkowłosych.
- Brud. Po każdym spacerze, gdy na dworze jest deszczowa pogoda, trzeba dokładnie wytrzeć futerko. W przeciwnym razie woda i błoto będzie w całym mieszkaniu.
- NIszczenie rzeczy. Nie ma znaczenia wielkość psa. Nawet małe zwierzątko może zrobić wielkie rzeczy. Pies robi to głównie pod naszą nieobecność. Często dlatego, że jest po prostu znudzony i tęskni za domem. Innym razem, ponieważ ma nadmiar nagromadzonej energii i musi ją gdzieś rozładować. Daj mu tyle zabawek, żeby był zajęty przynajmniej na chwilę i zabieraj go na regularne spacery, podczas których może wystarczająco się wygłupiać.
Pies w ogrodzie
Właściciel nie powinien zapominać, że nawet z psem trzymanym na zewnątrz w ogrodzie, powinien codziennie chodzić na spacery i poświęcać mu uwagę. Pies potrzebuje ciągłych nowych bodźców. Ogród wkrótce będzie mu się dobrze prezentował. Dla swojej zdrowej kondycji fizycznej i psychicznej musi poznawać innych ludzi i zwierzęta oraz doświadczać nowych sytuacji. W przeciwnym razie pies może zacząć reagować niewłaściwie, być agresywny lub wręcz przeciwnie, zbyt nieśmiały. Takie zachowanie jest przejawem lęku, izolacji i braku kontaktu z właścicielem.
Pamiętaj, że im pies jest mniejszy i drobniejszy, tym szybciej robi się zimno i tym bardziej jest podatny na niskie temperatury. To samo dotyczy futra. Im krótszy, tym mniejsza mrozoodporność i tolerancja. O tym, jak właściwie dbać o psa przebywającego na zewnątrz w zimie, przeczytasz w naszym artykule na blogu.
Do ogrodu odpowiednie są krzaczaste, długowłose rasy. Wśród ich przedstawicieli są berneński pies pasterski, owczarek kaukaski czy np. alaskan malamut.
UWAGA. Nie zabieraj psów trzymanych na zewnątrz przez cały rok na zimę do domu, bowiem ich futro jest przystosowane do niskich temperatur i mrozu. Gęsty podszerstek chroni je przed zimnem. Nie dość, że przez chwilę będzie mu nieprzyjemnie gorąco w Twoim domu, to jest to ogromna zmiana temperatury i duży szok dla jego organizmu.
✔ Plusy
- Ruch. Pies ma więcej ruchu niż gdy jest zamknięty w domu.
- Czysty dom bez sierści.
- Spacery. Wykona potrzebę kiedy chcę.
- Ochroniarz. Pilnuje domu
✘ Minuisy
- Pies nie jest samotnikiem. Nie możesz zostawić go w ogrodzie, tylko nakarmić i zignorować. Potrzebuje kontaktu z ludźmi, jest zadowolony ze swojego właściciela. Niezbędne są regularne codzienne spacery i wspólnie spędzony czas.
- To nie jest dla wszystkich. Całoroczny pobyt na zewnątrz nie jest odpowiedni dla niektórych ras.
- Nie nadaje się dla starszych lub chorych psów.
Zapewnij psu odpowiednie warunki do przebywania na zewnątrz
Jeśli trzymasz swojego zwierzaka na zewnątrz przez cały rok, musisz wcześniej przygotować dla niego odpowiednie warunki. Podstawą jest ocieplana buda. Nie zapominaj, że podczas przedłużających się mrozów pies musi mieć zwiększoną podaż pokarmu. Do rozgrzania potrzebuje większej ilości energii. Idealne są karmy super-premium dla aktywnych psów, które zawierają większą ilość białka i tłuszczu.
REKOMENDACJA. U psów trzymanych w domu przez cały rok nie rozwija się podszerstka. Temperatura wewnątrz jest przyjemna, a organizm psa nie musi zapewniać sierści ciepłej sierści, aby chronić ją przed zimnem. Niskie temperatury na zewnątrz poniżej zera są niewygodne dla tych psów i mogą łatwo zmarznąć. Głównie na dłuższe przebywanie na dworze ubierz psa w odzież zimową, która chroni go przed zimnem, a w przypadku małych ras dodatkowo ochroni brzuch przed solą i środkami chemicznymi stosowanymi na zmarzniętych chodnikach. Ubranie to nie tylko przywilej małych psów. Nawet duży futrzany przyjaciel to doceni.
UWAGA. Jeśli chcesz trzymać psa na zewnątrz tylko po to, by chronić swój dom, ale poza tym nie planujesz nawiązać z nim przyjacielskich relacji, lepiej w ogóle go nie kupować. W takim przypadku system bezpieczeństwa i kamera w domu będą ci lepiej służyć.
Kamizelka Buddy 30cm
Odzież (kamizelka), outdoor, na zimową pogodę, jasna, różne rozmiary, dla psów.
109,00 zł
Odzież zimowa Krusse Winter
Kombinezon zimowy z wewnętrznym polarem, odporny na wodę i wiatr. Ma 2 przebicia na przewodnika.…
119,00 zł