Kategorie z bloga
Masz w domu starszego psa i wydaje Ci się, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy nie dogadujesz się z nim zbyt dobrze? Czy zauważasz u niego wahania nastroju i behawioralne? Martwisz się, że coś jest z nim nie tak? Dziś przybliżymy Wam chorobę, na którą cierpi większość psów w podeszłym wieku i której niestety nie da się uniknąć. Mamy na myśli „zaburzenia poznawcze”.
Zaburzenia funkcji poznawczych u psów
(CCD - Cognitive Canine Dysfunction), jest formą demencji starczej, która dotyka starszych psów. Właściciele obserwują zmianę zachowania i pogorszenie objawów, które są spowodowane zmianą funkcji mózgu ośrodkowego układu nerwowego. Chociaż układ nerwowy jest doskonały, to jednak w ciągu życia przechodzi różne zmiany zwyrodnieniowe, które zostawiają na nim swój ślad i ujawniają się w podeszłym wieku. Mówimy tutaj o powstawaniu tzw. blaszek starczych w szarej tkance mózgowej, które są wyzwalaczem objawów.
Ciekawostka: Czy wiesz, że starcze blaszki w istocie szarej mózgu są wykrywane u osób z chorobą Alzheimera?
Przez funkcje poznawcze rozumiemy wszystkie bardzo ważne funkcje dla orientacji w przestrzeni, odczuwania percepcji, szybkości reakcji, pamięci, zdolności uczenia się i innych. Jest więc dla ciebie jasne, że jeśli te podstawowe funkcje ulegają pogorszeniu, objawy mogą być różne, ale są tak fundamentalne, że zwykle nie pozostają niezauważone. Prawdopodobnie domyślasz się, jak manifestuje się CCD.
Objawy:
- dezorientacja w przestrzeni, wpadanie na rzeczy, kręcenie się w kółko i zdezorientowanie bieganie w przestrzeni,
- utrata pamięci i zdolności uczenia się (w większości mniej zauważalna),
- częste wypróżnianie się w domu nawet po powrocie ze spaceru, czasem niekontrolowane oddawanie moczu i wypróżnianie w domu,
- nie uszczęśliwisz go nową zabawką nawet po powrocie do domu, spowolnisz i stłumisz reakcje na bodźce,
- pies może Cię unikać lub wręcz przeciwnie, nie może wytrzymać bez Ciebie ani chwili, może też rozwinąć lęk separacyjny w młodym wieku,
- Twój pies może być agresywny w stosunku do dzieci i innych domowników, mimo że lubił je za młodu,
- objawy nocne - szczekanie, skomlenie, wycie i bezsenność w nocy, nerwowość, przenoszenie się z pokoju do pokoju.
Nie złość się na swojego starszego psa, prawdopodobnie nie jest temu winien.
Inne możliwe objawy
Wraz z powyższym bardzo często dochodzi do utraty słuchu i wzroku, problemów ortopedycznych oraz chorób narządów wewnętrznych (zwłaszcza serca, nerek i wątroby). Serce, nerki i wątroba to jedne z najbardziej zniszczonych narządów, które nieustannie doskonale spełniają swoją funkcję. Jeśli Twój pies dużo pije i dużo oddaje mocz lub cierpi na brak apetytu i częste wymioty lub kaszel, zdecydowanie bardziej niż wskazane jest odwiedzenie lekarza weterynarii, który wykona pełną próbkę krwi w celu ustalenia diagnozy.
Od 7-8 lat Ty i Twój pies powinniście przejść coroczne badanie seniora, które obejmuje badanie krwi, USG jamy brzusznej i narządów wewnętrznych oraz prześwietlenie klatki piersiowej i serca. Tylko w ten sposób będziesz wiedział, że Twoje zwierzę ma się dobrze i że nie zaniedbałeś żadnej choroby, której można było zapobiec na wczesnym etapie.
Terapia
Zła wiadomość jest taka, że dysfunkcja wrodzona u psów jest chorobą postępującą, co oznacza, że stan nie ulega poprawie, a wręcz przeciwnie, z czasem się pogarsza. I nie mamy możliwości całkowitego zatrzymania tego postępu w praktyce weterynaryjnej. Po konsultacji i odpowiednim badaniu psa można podjąć próbę ustabilizowania i zachowawczego zmniejszenia objawów, aby zapobiec szybkiemu postępowi choroby. W niektórych przypadkach choroba jest jednak tak zaawansowana, że nawet to nie jest możliwe. Trzeba zdać sobie sprawę, że ci pacjenci wymagają wzmożonej opieki, a czasem wymagają jej przez całą dobę.
W porozumieniu z lekarzem można stosować leki poprawiające i perfuzujące tkankę mózgową. Można zastosować kompleks witamin z grupy B, który również pozytywnie wpływa na aktywność ośrodkowego układu nerwowego. Są to np. preparaty Milgamma N kapsułki, Neuromultivit, B-komplex - w aptece można znaleźć wiele preparatów, ale ZAWSZE zapytaj lekarza weterynarii o dawkowanie, aby nie obciążać swojego psiego przyjaciela. Wskazane jest również suplementowanie witaminą E. Należy jednak z nią uważać, można ją szybko przedawkować w krótkim czasie, ponieważ jest to witamina rozpuszczalna w tłuszczach.
Opieka
Trzeba będzie też wziąć pod uwagę, że trzeba będzie dostosować codzienną rutynę psa, co oznacza skrócenie czasu spaceru, ale częstsze spacery w ciągu dnia, co pozwala na więcej odpoczynku, częstsze karmienie mniejszą porcją karmy i próbując zająć układ nerwowy, aby miał możliwość ciągłej pracy. Możesz także dołączyć puzzle z psami do gier, które wspierają funkcje mózgu. Na naszej stronie znajdziesz m.in. bogaty wybór interaktywnych zabawek Trixie.
W żadnym wypadku ten artykuł nie zastępuje badania lub konsultacji weterynaryjnej. Jeśli Twój zwierzak wykazuje oznaki tej choroby, odwiedź z nim lekarza weterynarii
11%
Dog Activity Trixie - POCKER BOX 2
Interaktywna zabawka strategiczna (szukaj smakołyków), plastikowa, antypoślizgowe nóżki,…
79,00 zł