Niebezpieczne kłosy traw

Opublikowano 27. 7. 2022 na kanale blogowym

Sezon denerwujących os trawiastych trwa już pełną parą, dlatego bardzo ważne jest, aby pamiętać, czym właściwie jest osa trawiasta i jakie zagrożenie stanowi dla nas, a zwłaszcza dla naszych zwierząt. W gabinetach weterynaryjnych poczekalnie zaczynają zapełniać się podejrzeniem ciał obcych w postaci os, które mogą utknąć w uchu, oku, jamie nosowej lub między pazurkami i innymi nieprzyjemnymi miejscami. Skąd wiesz, że zwierzę może mieć problem z osami trawiastymi? Jakie to pokazuje? Jak te warunki są rozwiązywane? Odpowiemy na to w dzisiejszym artykule.

Niebezpieczne kłosy traw

Jak wyglądają kłosy traw?

Kłos to rodzaj końcówki łodygi trawy, która służy jako ochrona kwiatostanu trawy. Ich ułożenie, długość i ostrość zależą od rodzaju trawy. Twój pies może napotkać tę nieprzyjemną i niebezpieczną pułapkę wszędzie tam, gdzie jest trawa. Jest tak bardzo prawdopodobne, że nie może jej nie spotkać.

Jeśli Twój pies biegnie przez kwitnącą łąkę, ważne jest, aby właściciel sprawdził całe ciało, aby wykluczyć, że osa trawiasta stwarza gdzieś zagrożenie zdrowotne. Jednak niebezpieczeństwo kryje się nie tylko na terenach trawiastych. Kłosy są lekkimi cząsteczkami, więc po wypuszczeniu w powietrze mogą latać wszędzie. Pułapka może też czekać na zwykłych drogach lub chodnikach i utknąć w psiej łapie.

Jak rozpoznamy kłosa jako ciało obce?

W większości przypadków to podejrzenie i tak doprowadzi cię do weterynarza, ponieważ te stany niosą ze sobą różne objawy kliniczne:

  • zaczerwienienie
  • obrzęk
  • ból
  • zwierzę stale liże ranę (najczęściej między palcami) + utyka na daną kończynę
  • wydzielina z oczu (w przypadku osy w oku)
  • wydzielina z nosa (typowa dla os w jamie nosowej)

Kłosy traw mogą powodować poważne komplikacje zdrowotne

Kłos w worku spojówkowym oka

Oko zwykle zaczyna łzawić po kilku godzinach do kilku dni, zwierzę może je lekko zamknąć, oko staje się "lekko nieśmiałe" w przypadku podrażnienia. Czyste wydzieliny mogą zmienić się w ropne wydzieliny. Częstym objawem jest bolesność i zaczerwienienie. Lekarz weterynarii zapuszcza zwierzęciu oko roztworem znieczulającym, aby odsłonić worek spojówkowy i usunąć ciało obce - osę. Zabieg ten wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych ze zwierzęciem w pełni przytomnym, jeśli zwierzę jest w stanie współpracować. W przeciwnym razie wymagana jest łagodna sedacja i bezpieczne usunięcie osy ze śpiącego zwierzęcia. Zabieg polega na zastosowaniu miejscowych kropli do oczu, jeśli tak zdecyduje weterynarz.

Kłos w uszach

Bardzo często osy docierają do przewodu słuchowego zewnętrznego, gdzie wbijają się i ostrymi końcami uszkadzają błonę śluzową, która ulega podrażnieniu i przechodzi w stan zapalny. Ucho staje się bardzo bolesne i nieprzyjemne w dotyku. Objawy kliniczne mogą być bardzo podobne do klasycznego zapalenia ucha zewnętrznego, więc zwierzę uderza głową, drapie uszkodzone ucho, a z ucha może wypływać nawet łagodna wydzielina zapalna. Ponownie, jedynym sposobem rozwiązania tej sytuacji jest wizyta u lekarza weterynarii, który zbada ucho i jeśli zostanie znalezione ciało obce i podejrzewa się osę, zwierzę lekko usiądzie i bezpiecznie usunie osę z ucha. Jeśli zwierzę współpracuje, możliwe jest również wykonanie tego zabiegu w trybie ambulatoryjnym, jeśli osa nie zagnieździ się głęboko w bębenku ucha. W cięższych przypadkach konieczne jest stosowanie miejscowych kropli do uszu z antybiotykiem, które nakłada się bezpośrednio na uszkodzoną błonę śluzową ucha, zgodnie z ustaleniami lekarza weterynarii.

Kłosy w jamie nosowej

Kłosy dostają się do nosa przez inhalację, szczególnie u psów, znalezienie tych irytujących cząstek jest powszechne i może być dość irytujące nie tylko dla zwierzęcia, ale także dla weterynarza, który próbuje usunąć osę. W niektórych trudniejszych przypadkach, gdy nie ma możliwości usunięcia osy, konieczne jest wykonanie badania endoskopowego, tzw. rhinoskopii, które doskonale sprawdza się do obejrzenia i usunięcia ewentualnego osy w jamie nosowej. Typowym objawem tak przechowywanych os jest prychanie, kichanie i uczucie, że zwierzę próbuje coś zdmuchnąć przez nos. Jeśli trwa to kilka godzin lub dni, dodaje się typową ropną wydzielinę z dotkniętej jamy nosowej.

Kłosy między palcami

Delikatna skóra między palcami jest bardzo podatna na wnikanie kłosa do tkanki podskórnej. Gdy osa wniknie, uszkadza skórę, która zwykle zamyka się za wnikniętą osą, ciało obce zostaje otoczone i tworzy się ropny osad, który jest bolesny, opuchnięty i zaczerwieniony. W niektórych przypadkach złogi mogą pęknąć, ropa wypłynie, ale osa zwykle tkwi w tkankach miękkich, więc wizyta u weterynarza jest nadal konieczna. W przypadku uli w palcach najczęstszą jest sedacja ogólna, podczas której wykonuje się dokładną rewizję rany z wykryciem ciała obcego, oczyszczeniem obszaru rany i późniejszym zszyciem, jeśli to konieczne. Następnie Twój zwierzak powinien nosić obrożę, aby nie lizał i nie zanieczyszczał rany. W większości przypadków konieczne jest leczenie antybiotykami. Stosowane są również środki przeciwbólowe, ponieważ te miękkie tkanki są bardzo bolesne i zwierzęta mogą nawet utykać na dotkniętą kończynę.

Rekomendacje

Problem z kłosami trawy w tkance miękkiej polega na tym, że mogą podróżować i bardzo trudno je znaleźć. Dlatego jeśli podejrzewasz obecność kłosa u swojego zwierzęcia, natychmiast skontaktuj się z gabinetem weterynaryjnym w celu dalszego dokładnego leczenia.

Zainteresował Cię ten artykuł?

Odkryj inne ciekawe artykuły, które możesz przegapić! Regularnie wybieramy to, co dla Ciebie najciekawsze – inspirujące historie, przydatne wskazówki i aktualne wydarzenia, na które warto zwrócić uwagę. Sprawdź, co jeszcze dla Ciebie przygotowaliśmy i nie przegap swojej szansy, aby być o krok do przodu!

Zobacz więcej artykułów

Do wysłania 5.5.

Buty neoprenowe 2szt M -TRIXIE

Ochronne buty neoprenowe TRIXIE Walker Care Protective Boots (2 szt.)

W magazynie

Akcesoria, buciki (2 szt./opakowanie), poliester+winyl, z rzepem, czarne, różne rozmiary, dla psów.

19,00 zł

Więcej wariantów