Kategorie z bloga
Ciepłe dni zachęcają do spędzania czasu na świeżym powietrzu z moim psim przyjacielem. Zobaczmy, jakie możliwości oferuje unikalna pomoc szkoleniowa do treningu i rozrywki. Kółko treningowe Puller jest odpowiednie dla wszystkich psów, od najmniejszych ras, poprzez szczenięta, aż po rasy olbrzymie. Poniżej możesz przeczytać, jaki rozmiar wybrać dla konkretnej rasy.
Z zabawy i treningu z Pullerem mogą korzystać wszyscy właściciele, w tym dzieci lub starsi hodowcy. Puller daje duże możliwości aktywnym sportowcom o wysokich ambicjach wyczynowych do intensywnego treningu i ukierunkowanego wzmocnienia partii mięśniowych psa, np. w sportach lub jako motywacja w treningu innych sportów, takich jak posłuszeństwo, frisbee.
Prosty, ale maksymalnie skuteczny
Specjalna metoda treningu z dwoma pierścieniami wyróżnia Puller na tle innych produktów i daje mu wiele korzyści. Wystarczy niecałe pół godziny (20 min), a pies zużywa tyle energii, jakby właśnie przebył dystans 5 km. Wystarczy skoncentrować trening na prostych ćwiczeniach, które szerzej opisane są w kolejnych wierszach. Pies poprawi swoją kondycję fizyczną. Intensywność treningu wymaga od psa dużej koncentracji i obserwacji. Trening psa jest przyjemnie i pozytywnie wyczerpany zarówno psychicznie, jak i fizycznie.
Ostrzeżenie
Puller nie jest przeznaczony przede wszystkim do ciągnięcia. Nie pozwól mu szarpać i ciągnąć mocno. Takie przeciąganie bez zmiany koła prowadzi do złych nawyków. Pies uszkodzi urządzenie w jednym miejscu, co może wkrótce zniszczyć Puller. Przeciąganie to tylko dodatek do gry i treningu. Jeśli chcesz używać Pullera głównie do przeciągania w celu przygotowania do innych sportów, wybierz Puller MAXI, który jest wyjątkowo mocny w porównaniu do mniejszych kółek (jest dwa razy grubszy od kółka STANDARD), dlatego nie jest dostarczany w opakowaniach po 2 sztuki, ale tylko jeden. Wariant MAXI jest szczególnie odpowiedni dla ras bojowych i innych psów o mocnych szczękach. Posiada wewnętrzny rowek, który ułatwia trzymanie.
Opcje ćwiczeń z pomocą treningową Puller
Beganie
Celem ćwiczenia jest umiejętność uchwycenia koła podczas biegu. Jeśli pies lubi aportować, łapanie Pullera na pewno go zabawi. Dla wielu psów jest to bardziej atrakcyjna czynność niż regularne odzyskiwanie piłek. To ćwiczenie jest również zdrowsze, ponieważ koło jednocześnie łapie wzrost i ruch. Ruch jest płynniejszy niż np. aportowanie piłką, która często w sposób nieprzewidywalny zatrzymuje się w trawie. Najważniejszą rzeczą na początku jest, aby przewodnik nauczył się prawidłowo rzucać kółkiem. Najważniejsze jest to, że Puller nie jest rzucany płasko jak frisbee, ale pionowo, aby koło toczyło się, gdy dotknie ziemi. Aby korzystać z obu kółek treningowych jednocześnie, naucz się, że drugą rzucasz psu w momencie, gdy ten wraca z pierwszym. Dzięki temu pies będzie biegał znacznie intensywniej, co usprawnia cały proces szkolenia.
Wskazówka dotycząca biegu: Nie zaleca się używania polecenia „przynieś” podczas wykonywania tego ćwiczenia. Nie jest to klasyczny aport, ale intensywne ćwiczenie biegania i obserwacji. Używając obu kółek i aby utrzymać uwagę psa, zamiast tego użyj komendy „Puller”. Twój trening będzie dla psa bardzo przyjemny i efektywny, a dla Ciebie komfortowy.
Uwaga: Intensywność treningu należy zawsze dostosowywać do kondycji, wieku i stanu zdrowia szkolonego psa! Trening powinien kończyć się, gdy pies jest nadal zainteresowany i chętny do kontynuacji, a nie wtedy, gdy jest już wyczerpany.
Skakanie
Podczas skoku celem jest naprzemienne chwytanie koła w skoku. Podstawą treningu skoków jest znowu użycie obu kół jednocześnie. Przebieg ćwiczenia wygląda następująco: Pies chwyta koło w wyskoku, po uderzeniu wypuszcza je i przeskakuje do drugiego koła. Nigdy nie zakładaj Pullera na głowę psa, ale prowadź go tak, aby skok był płynny. Niech Puller złapie go w powietrzu. Podczas tej fazy treningu możesz zwolnić Puller lub przytrzymać go na czas skoku. Pozwól psu spaść na ziemię, ale upewnij się, że zawsze spada na wszystkie nogi i nie powoduje przypadkowych obrażeń. Następnie pokaż mu drugi krąg i zwróć na niego jego uwagę. Pies instynktownie wypuszcza pierwszego i próbuje doskoczyć do drugiego, co jest celem tej gry.
Wskazówka: Intensywność skoków zależy od tego, jak właściciel używa Pullera. Możesz pozwolić psu skoczyć na małą lub większą wysokość. Zgodnie z tym wyprowadza się trudność ćwiczenia. Rób przerwy dla psa lub dostosuj intensywność skoków według potrzeb.
Uwaga: Dostosuj intensywność ćwiczeń do kondycji, zdrowia i wieku psa. Jeśli wykonujesz to ćwiczenie ze szczeniętami poniżej 18 miesiąca życia, wykonuj tylko niewielkie podskoki. W przypadku ras dużych i olbrzymich spójrz na odbicie od tylnych nóg i wpływ na wszystkie cztery nogi jednocześnie. Słaby ruch podczas treningu może prowadzić do przewlekłych problemów ze stawami i całym układem mięśniowo-szkieletowym.
Przeciąganie
Przeciąganie to podstawowe ćwiczenie, które najlepiej wprowadza psa na ring. Przeplataj przeciąganie z poprzednimi ćwiczeniami (bieganie i skakanie). Różnorodność treningu jest dla psa bardzo atrakcyjna. Niech pies złapie kółko i przeciągnie się nim. Weź warczenie psa jako część gry i radość z walki. Spraw, by przeciąganie było zabawne i pozwól psu wygrać. Użyj ponownie obu kręgów. Możesz ich używać na dwa sposoby. Gdy tylko pies ugryzie i zacznie ciągnąć, a) puść Puller lub b) zaoferuj mu drugie kółko. Nawet podczas przeciągania konieczne jest zmienianie kręgów, a nie przeciąganie jednego koła. W przypadku mniej zmotywowanych psów możesz wesprzeć konkurencyjność i radość z ciągnięcia poprzez ciągnięcie w przeciwną stronę. Upewnij się, że pies chwycił Puller w pełni, tzn. ze stołkami. Rozciąganie wzmacnia mięśnie szyi i karku, mięśnie żuchwy i mocny zgryz. Doskonale uzupełnia inne ćwiczenia i daje psom radość z wygrywania.
Wskazówka: Mogą się przeciągać dwa psy między sobą. Do przeciągania większej liczby psów zaleca się używanie Pullera MAXI. Psy mają tendencję do gryzienia, gdy są ciągnięte względem siebie, które poruszają się do siebie i skręcają Puller w inny sposób. Może to doprowadzić do jej zerwania, dlatego warto zastosować pierścień MAXI o szerokości 7 cm. W przeciwieństwie do ciągnięcia z drugim psem, Puller nie jest poddawany skręcaniu ani przeciwciąganiu w bezpośredniej bliskości podczas ciągnięcia z właścicielem, dzięki czemu pierścień wytrzymuje dłużej. Inną alternatywą dla treningu z przeciąganiem jest nawleczenie pierścienia na mocno zakotwiczony pręt (lub związanie go mocnym paskiem). Pies może w ten sposób się podciągnąć.
Uwaga: Zwróć uwagę na bezpieczeństwo podczas tego ćwiczenia. Pamiętaj, że podczas ćwiczeń pies musi być zawsze pod dozorem.
Zawieszenie
Jeśli zawiesisz Pullera na wysokość, zapewnisz swojemu pupilowi rodzaj zabawy, w której na pewno się zakocha. Jest to odpowiedni trening dla tak zwanych sportów byka oraz dyscyplin takich jak skok wzwyż, Hang Time czy Wall Climbing. Trening z podwieszonym Pullerem można pojąć na różne sposoby:
- Pies może wskoczyć na Pullera i spróbować złapać Pullera w wyskoku i pozostać na nim.
- Możesz również podnieść psa do wiszącego Pullera, a celem jego wysiłków będzie utrzymanie ugryzienia tak długo, jak to możliwe.
- Inną opcją jest zawieszenie Pullera tak, aby pies sięgał do niego z ziemi i ciągnął tylko od góry do dołu, co wzmacnia inne grupy mięśniowe niż klasyczny opór, w którym pies jest na czworakach.
Wskazówka: Na początku treningu zawieś Puller na wysokości, która wydaje się idealna. Przy każdym dodatkowym treningu lekko zwiększaj wysokość. Dowiesz się, jak pies jest sprawny fizycznie i jakie są jego umiejętności wytrzymałościowe.
Uwaga: Nawet przy tym ćwiczeniu kreatywność nie ma granic. Treningu obowiązują te same zasady, co przy przeciąganiu – zwracaj uwagę na bezpieczeństwo! Nigdy nie zostawiaj psa bez opieki podczas zabawy!
Pływanie
Puller jest bardzo lekki. Posiada doskonałe właściwości pływackie, dzięki czemu bez problemu unosi się na powierzchni, a dodatkowo dobrze trzyma się w wodzie dla psów, dzięki czemu idealnie nadaje się do wodnych zabaw w gorące letnie dni. Możesz użyć znanego na całym świecie Pullera do aportowania do wody lub jako motywacji dla psów, które boją się wody i ruchu w niej. Jeśli pies uwielbia bawić się Pullerem, ale nie chce przebywać w wodzie, spróbuj go zwabić angażując Pullera w trening. Najpierw wybierz miejsce na płyciźnie, gdzie jak zwykle będziesz bawić się z psem. To zwiedzie psa i będzie postrzegał zabawę, a nie wodę, której się boi. Stopniowo wrzucaj Puller do wody coraz dalej od brzegu. Dzięki temu sposobowi nauki wiele psów ma odwagę nauczyć się pływać.
Wskazówka: Aby mieć pewność co do psa przed zabawą, zaopatrz się w kamizelkę ratunkową. Wybierając rozmiar kamizelki ratunkowej, dokładnie zmierz wymagane wymiary psa. Zły dobór rozmiaru nie jest powodem uznania reklamacji, dlatego koszt zwrotu pokrywa kupujący, a nie operator sklepu internetowego.
8%
119,00 zł
20%
Puller MICRO
Zabawka treningowa, popularne fioletowe kółko, opakowanie 2 szt. (Ø 12,5 cm).
39,00 zł
Kamizelka pływacka Karlie pomarańczowa 40cm L
Wyposażony w bezpieczne uchwyty i regulowane paski. Zapewnia również optymalną ochronę przed…
119,00 zł