Kleszczowe zapalenie mózgu u psów i kotów

Opublikowano 31. 5. 2022 na kanale blogowym

Ta niebezpieczna choroba przenoszona kleszczem jest znana zarówno ludziom, jak i zwierzętom. Ze spokojnym sercem możemy powiedzieć, że kleszczowe zapalenie mózgu nie zostało jeszcze udowodnione u kotów, ale u psów niestety tak. Przyjrzyjmy się dzisiaj, gdzie choroba jest wielkim zagrożeniem i jak ją zwalczać za pomocą skutecznej profilaktyki.

Kleszczowe zapalenie mózgu u psów i kotów

Kleszczowe zapalenie mózgu (w skrócie FSME) to choroba wirusowa przenoszona przez wektory – kleszcze. Jest to spowodowane przez flawiwirusa z rodziny Flaviviridae. W Europie Środkowej jest przenoszony przez kleszcza Ixodex ricinus i występuje u ludzi, psów, koni i małp, a nawet przeżuwaczy. Chorobę tę obserwujemy u psów w Szwajcarii, Austrii, Niemczech i Czechach. Potem także w Szwecji, Norwegii, Włoszech i Grecji.

Czas inkubacji i przebieg choroby

Czas od zakażenia do wystąpienia pierwszych objawów nazywany jest „okresem inkubacji”, który w kleszczowym zapaleniu mózgu u psów (i ludzi) trwa 7-14 dni. Interesujące jest to, że u psów czas inkubacji jest zwykle krótszy, a czasem dłuższy w porównaniu do średniej. Możesz być zaskoczony, że psy są bardziej podatne na tę chorobę niż my ludzie, ale jednocześnie ich objawy kliniczne są rzadkie. Jeśli u psa pojawią się objawy, rozwija się ciężki stan zapalenia mózgu. Niektórzy pacjenci wracają do zdrowia, ale czasami poważna choroba może zakończyć się śmiercią. Jeśli u Twojego psa wystąpi którykolwiek z opisanych poniżej objawów klinicznych, natychmiast zwróć się o pomoc weterynaryjną.

Kliniczne objawy kleszczowego zapalenia mózgu:

  • gorączka powyżej 39°C
  • objawy neurologiczne (porażenie i inne)
  • apatia
  • bóle stawów i mięśni, niechęć do ruchu
  • anoreksja


Diagnostyka

Diagnozę można postawić na podstawie objawów klinicznych, wywiadu ze strony właściciela (w razie potrzeby wie, że wyciągnął psiego kleszcza). Uzupełnieniem może być badanie MRI, pobranie płynu mózgowo-rdzeniowego, a także pobranie krwi w celu określenia miana przeciwciał przeciwko danej chorobie wirusowej, co jest najczęściej wykonywaną procedurą w praktyce. Badanie wykonują wyspecjalizowane laboratoria, więc na wynik poczekasz kilka dni.

Terapia

W przypadku wirusów wiesz na pewno, że antybiotyki nie mają znaczenia. Dlatego w kleszczowym zapaleniu mózgu terapia jest jedynie wspomagająca, ponieważ objawy kliniczne są łagodzone, w ciężkich przypadkach można zastosować terapię infuzyjną. Antybiotyki można podawać w przypadku dodatkowego wtórnego zakażenia bakteryjnego (np. ryzyko zapalenia płuc z powodu leżenia pacjenta przez kilka dni w pozycji bocznej).

Zapobieganie

Tu dochodzimy do klucza, który chroni naszego psa przed tą podstępną chorobą. A to są środki przeciwpasożytnicze – preparaty przeciwko kleszczom. Na rynku dostępnych jest mnóstwo produktów, które są wysoce skuteczne w przenoszeniu tych chorób. Odwiedź swojego lekarza weterynarii, który doradzi, jaki będzie najlepszy wybór dla Twojego psa. Dziś chyba najbardziej popularne są tabletki do żucia i smakowe z efektem depot, który utrzymuje się na różnej długości w zależności od rodzaju produktu, ale zwykle 2-6 miesięcy (NexGard, Simparica, Bravecto). Ponadto plamy, które nakładasz na skórę w łopatkach, są dość niezawodną ochroną, a u dużych psów możesz kontynuować aplikację aż do nasady ogona (Advantix, Frontline, Fypryst Combo i inne). Obroże są również skuteczne, ale z czasem mogą przestać komuś odpowiadać i mogą nie być w 100% szczególnie dla psów futerkowych (tam lepiej wybrać podanie tabletki przeciwpasożytniczej).

Zainteresował Cię ten artykuł?

Odkryj inne ciekawe artykuły, które możesz przegapić! Regularnie wybieramy to, co dla Ciebie najciekawsze – inspirujące historie, przydatne wskazówki i aktualne wydarzenia, na które warto zwrócić uwagę. Sprawdź, co jeszcze dla Ciebie przygotowaliśmy i nie przegap swojej szansy, aby być o krok do przodu!

Zobacz więcej artykułów