Jak rozpoznać przepuklinę odbytu u psa?
Operacja przepukliny okołoodbytowej (przepuklina) jest trudna do wykonania zarówno w opiece pooperacyjnej, jak i pooperacyjnej nad pacjentem. W dzisiejszym artykule przedstawimy Wam to zagadnienie bardziej szczegółowo. Może dzięki dzisiejszemu artykułowi dowiesz się, czy Twój pies nie cierpi na ewentualną przepuklinę odbytu, zwłaszcza jeśli ma problemy z wypróżnianiem. Opiszemy, jak przebiega taka operacja przepukliny i zalecimy preparaty, które można zastosować jako dodatkowe leczenie pooperacyjne.

Dlaczego się tworzy?
Przepuklina zapory spowodowana jest osłabieniem mięśni (lub ich całkowitą niewydolnością) błony mięśnia dna miednicy tzw. miednicy przepony, którą tworzą mięśnie po obu stronach jelita grubego. Z powodu tego osłabienia rozprzestrzeniają się lub całkowicie wypadają z różną intensywnością.
Przyczyna wciąż nie jest do końca jasna, ale przepuklina dotyczy głównie samców, czyli psów. Jednak ważną rolę odgrywają męskie hormony płciowe, wysiłek fizyczny czy osłabienie mięśni.
U kotów ten problem nie jest tak powszechny, ale oczywiście można znaleźć wyjątki. Ten stan jest zwykle związany z problemami z moczem.
Hrázková kýla pravostranná
Jak wygląda przepuklina u psa?
Tuż po rozwarstwieniu lub wypadnięciu błony mięśniowej powstaje tzw. worek przepuklinowy, widoczny bezpośrednio w tkance podskórnej – wokół odbytnicy tworzy się „wybrzuszenie”. Zawartość worka przepuklinowego to zwykle tłuszcz podskórny, a nawet pęcherz lub kawałek jelita cienkiego.
W ostatnich dwóch przypadkach stan ten może być bolesny, jeśli jeden z tych narządów zostanie uszczypnięty. Jest to problem zagrażający życiu jednostki, ponieważ „uszczypnięcie” narządu uniemożliwia spontaniczny przepływ krwi, a tkanka jest w ten sposób zagrożona dla swojej funkcji.
Niektóre rasy mają predyspozycje do wystąpienia przepukliny
Objawy
- Problemy z wypróżnieniami, zaparcia.
- Ból podczas opróżniania.
- Niepokój, nerwowość.
- Obrzęk lub „wybrzuszenie” w okolicy odbytu (jednostronnie lub obustronnie).
- W przypadku niedrożności w/w narządów pojawiają się również problemy z oddawaniem moczu do stanu wstrząsowego wymagającego natychmiastowej pomocy chirurgicznej.
- Ból brzucha.
- Wymioty
Diagnoza i leczenie
Przepuklinę można zdiagnozować za pomocą badania per rectum lub USG. Można również zastosować badania rentgenowskie. Leczenie zachowawcze możemy wykonać tylko w przypadkach do tego wskazanych i nie ma ryzyka znacznego zamknięcia ww. ważnych narządów. Jednak w większości przypadków dochodzi do operacji.
Operacja
Operacja polega na otwarciu worka przepuklinowego, rozpoznaniu jego zawartości i przywróceniu go do stanu pierwotnego oraz zszyciu mięśni dna miednicy. Wraz z przepukliną okołoodbytową, u psa może być zalecane sterylizacja w celu wyeliminowania efektów hormonalnych, o których wspomnieliśmy na początku artykułu.
Dziś standardową procedurą jest wkładanie i szycie tak zwanej siatki, która trzyma i naprawia osłabione mięśnie razem. Minimalizuje to ryzyko ponownej przepukliny. W niektórych przypadkach wskazane jest mocowanie szwów i ściany jelita grubego lub pęcherza do ściany jamy brzusznej, aby zapobiec nawrotom.
Dieta powinna zawierać więcej błonnika
Stan pooperacyjny pacjenta
Po operacji pacjent otrzymuje leki przeciwbólowe (przeciwbólowe) i antybiotyki. Na ranę można nakładać zimne okłady z powodu obrzęku, który chętnie tu powstaje. Zalecany jest również kołnierz pooperacyjny, aby zapobiec uszkodzeniu rany operacyjnej.
Bardzo ważne jest stosowanie przez pierwsze dni diety papkowatej i dodawanie środków przeczyszczających (np. laktulozy), aby sztywne stolce nie obciążały niepotrzebnie rany operacyjnej. Paszkowaty stolec przechodzi przez odbyt bez większych uszkodzeń iz pewnością początkowo jest mniej bolesny. W kolejnych miesiącach dobrze jest stosować dietę bogatą w błonnik lub zachować ją do końca życia.
Bez rzetelnej współpracy z właścicielami ten okres pooperacyjny jest bardzo trudny.
Dodatki wspierające regenerację pooperacyjną
ALAVIS-CanabiFlex CBD, który jest dostępny tylko u weterynarzy, jest odpowiednim uzupełnieniem opieki pooperacyjnej. Dzięki zawartości kannabidiolu i MSM (metylosulfonylometanu) łagodzi ból i stany zapalne. Może być również stosowany z lekami przeciwbólowymi. Wpływa również na jakość włosów, a zwłaszcza na układ mięśniowo-szkieletowy.
Alavis Enzyme Therapy - Curenzyme dla psów i kotów 80 cps pomaga przyspieszyć gojenie się ran, co w tym przypadku jest bardzo pożądane, zmniejsza również obrzęki i stany zapalne.
Makaron Aptus Reconvalescent DOG 100g jest odpowiednim suplementem na wszystkie stany pooperacyjne, a preparat ten można znaleźć również na naszej stronie internetowej. Zawiera szereg witamin oraz środek przeciwbólowy.
Zainteresował Cię ten artykuł?
Odkryj inne ciekawe artykuły, które możesz przegapić! Regularnie wybieramy to, co dla Ciebie najciekawsze – inspirujące historie, przydatne wskazówki i aktualne wydarzenia, na które warto zwrócić uwagę. Sprawdź, co jeszcze dla Ciebie przygotowaliśmy i nie przegap swojej szansy, aby być o krok do przodu!
Country Dog Maintenance 15kg
W magazynie
119,00 zł
7,93 zł/kg
Nativia Adult Lamb & Rice 15kg
W magazynie
229,00 zł
15,27 zł/kg