Wydanie specjalne część II poród - Komplikacje porodowe
Kontynuujemy nasz mini cykl o porodzie, o tym, jak się do niego przygotować, czego nie przegapić, a czego unikać. Dzisiejsza część poświęcona jest możliwym komplikacjom, które mogą wystąpić.

W poprzedniej części szczegółowo omówiliśmy poród pod kątem fizjologii oraz kwestię zbliżającego się porodu, w tym objawy. Niestety dzisiejszy temat jest niefortunny i żaden hodowca nie chce tego doświadczyć, ale to jest powszechne i niektórzy hodowcy często nie są gotowi.
Krótko mówiąc, podejdziemy również do cesarskiego cięcia u suczek, które nie są w stanie urodzić szczeniąt w sposób naturalny i jakie są ku temu wskazania.
Najczęstsze przyczyny trudnego porodu
Słabe skurcze
Zwykle widoczne są już na początku porodu, w fazie początkowej (początkowej fazie porodu). Mają niewystarczającą intensywność i długie odstępy między nimi. W kanale rodnym nie ma przeszkód, ale macica nie jest w stanie wydalić żadnego płodu.
Przyczyną może być niski poziom wapnia i glukozy z powodu wyczerpania samicy przed porodem, na przykład długi spacer lub infekcja macicy. Ponadto w chorobach ogólnych, bólach mięśni, przepuklinach pachwinowych czy brzusznych, ale także otyłości, w której nie dochodzi do prawidłowych skurczów prasy brzusznej.
Słabe skurcze wtórne
Mogą one być już spowodowane niedrożnością (zablokowaniem) kanału rodnego, na przykład przez zaklinowany płód lub wyczerpanie suki. Ważne jest podkreślenie prawidłowej kondycji i żywienia ciężarnej suczki, zwłaszcza w ostatnim okresie ciąży.
Wąskie ścieżki porodowe
Problem, który występuje głównie u młodych zwierząt i często przy niechcianym kryciu przez inne rasy lub przy niewystarczającym rozwoju z powodu złego odżywiania, urazów lub guzów. Rzadko może również powodować skręcenie macicy (rotację macicy), co jest ostrym stanem podczas leczenia chirurgicznego.
Nieregularne umieszczenie płodu
Najczęściej są ułożone poprzecznie, ale mogą sięgać do obu rogów macicy, tak jak w przypadku pierwszego płodu. Dzieje się tak również w przypadku niedostatecznie otwartej szyi i silnych skurczów macicy.
Nadmiernie duży płód
Stosunkowo najczęstsze powikłania występują u pierwszego porodu, zwłaszcza przedwcześnie pokryte i bezwzględne w przedłużaniu ciąży. Z tego powodu wskazane jest, aby udać się do weterynarza, jeśli ciąża trwa 65 dni lub dłużej. Średnia waga szczeniąt powinna wynosić 1-2% wagi matki dla małych ras i 4-8% wagi matki dla dużych ras. Wielkość płodów wpływa głównie na karmienie i wielkość całkowitej dawki dziennej dla ciężarnych suk. Dawkę pokarmową najlepiej ustala lekarz weterynarii, dlatego zdecydowanie warto się z nim skonsultować!
Martwy płód
Jeśli umrze na początku ciąży, jest samoistnie wydalane, jeśli nie ustępuje, może dojść do zakażenia macicy, zakażenia innych płodów, a nawet ogólnej sepsy. Objawem jest zwykle wydzielina z pochwy o gnijącym zapachu ciemnych kolorów.
Nawet zwierzęta nie unikną przed trudnościami związanymi z porodem
Objawy trudnego porodu
- Narodziny pierwszego szczeniaka trwają dłużej niż 5 godzin.
- Przerwa między szczeniętami jest dłuższa niż 2 godziny z widocznymi skurczami.
- Intensywne i silne skurcze trwające 30 minut i dłużej bez porodu.
- Patologiczne upławy z objawami infekcji.
Kiedy wezwać weterynarza?
- Jeśli upłynęło więcej niż 24 godziny od spadku temperatury o 1°C, a samica nadal nie wykazuje oznak porodu.
- Gdy ciąża jest dłuższa niż 65 dni.
- Jeśli czujesz lub widzisz szczeniaka w kanale rodnym, ale nie możesz iść dalej.
- Przy silnych skurczach porodowych i nawet po 30 minutach szczenię nie zostaje wydalone.
- Gdy łagodne skurcze trwają dłużej niż 3 godziny bez wydalenia płodu.
- Jeśli minęło około 3 godzin od ostatniego urodzenia szczenięcia i jest bardzo prawdopodobne, że w środku jest jeszcze więcej szczeniąt.
- Kiedy wydzielina z pochwy wypłynie w postaci galaretowatej czarnej wydzieliny i nie ma porodu lub wszystkie szczenięta są wydalane w ciągu 3-4 godzin. W przeciwnym razie to wydzielanie jest normalne i normalne, ale fizjologicznie powinno nastąpić bardzo szybko po wydaleniu płodu.
Profesjonalne badanie przy skomplikowanym porodzie to podstawa
Badanie kliniczne rodzącej suczki z powikłaniami
Lekarz weterynarii powinien zmierzyć tzw. TRIAS (temperaturę, tętno, ilość oddechów), badanie błon śluzowych w celu wykluczenia krwawienia lub zatrucia matki. Ponadto nastąpi dokładne badanie palpacyjne jamy brzusznej (o ile zostanie stwierdzone umiejscowienie płodu), badanie USG ech sercowych płodu, jeśli są one wyraźnie widoczne w USG. Badanie pochwy może próbować wywołać skurcze lub zmianę położenia płodu, jeśli jest on zaklinowany w kanale rodnym.
Terapia zostanie ustalona przez weterynarza, a substancje takie jak wapń, glukoza lub oksytocyna będą zwykle podawane dożylnie, jeśli potrzebne są skurcze. Zasady stosowania hormonu oksytocyny obejmują wykonanie dokładnego badania pochwy i stwierdzenie, że w kanale rodnym nie ma zakleszczonego szczeniaka lub innej niedrożności. Ponadto szyjka macicy i macica powinny być wystarczająco otwarte bez zmian patologicznych. Gdy hormon ten zostanie zastosowany podczas niedrożności kanału rodnego przez szczenię, wywołane skurcze mogą spowodować uduszenie i śmierć płodu.
Cesarskie cięcie w wielu przypadkach może pomóc w urodzeniu zdrowego szczeniaka
Sectio Caesarea - cięcie cesarskie
Jest to operację, która polega na szybkim usunięciu płodu z macicy suczki poprzez nacięcie chirurgiczne wykonane na ścianie jamy brzusznej i macicy.
Wykonuje się ją, gdy komplikacje przy porodzie można spodziewać się już w czasie ciąży ze względu na predyspozycje rozpłodowe (rasy brachycefaliczne), wielkość i złą pozycję szczeniąt lub w przypadku powikłań w trakcie porodu.
Protokoły anestezjologiczne są obecnie opracowywane na wysokim poziomie i zapewniają bezpieczeństwo zarówno suczce, jak i płodowi. Jeśli to możliwe, znajdź klinikę weterynaryjną, która stosuje znieczulenie wziewne, ale jest łagodniejsze.
Niedogodności
Stres pooperacyjny dla suki, która może nie być w stanie natychmiast zaopiekować się szczeniętami. Czasami zdarza się też, że po cesarzu suka nie chce przyjąć szczeniąt i przyzwyczaja się do nich na dłużej. Może również wystąpić problem z bieżącym mlekiem, jeśli operacja zostanie wykonana wcześniej niż przewidywany termin porodu.
Problemem jest również ponowne zajście w ciążę i urodzenie kolejnego miotu. Często niesie ze sobą powikłania w postaci słabych skurczów macicy lub niemożności wydalenia płodu. Zazwyczaj lekarze weterynarii są skłonni do jednoczesnej kastracji suki, aby zminimalizować późniejsze ryzyko.
Zalety
Minimalne ryzyko bezpośredniego uszkodzenia płodu poprzez przymusowe usunięcie szczeniąt z kanału rodnego i zmniejszenie ryzyka uduszenia się płodu po zaklinowaniu w kanale rodnym. Atutem jest również profesjonalna opieka poporodowa dla mam i szczeniąt. Jednak ta „korzyść” ma swoje odzwierciedlenie również w cenie tego zabiegu, może wzrosnąć do dużych kwot podczas pogotowia…
To wszystko na dziś, a w kolejnej części możesz spodziewać się opieki poporodowej suczek i szczeniąt oraz ich pierwszych dni i tygodni życia w zakresie opieki i karmienia.
Nasze wydanie specjalne i jego poszczególne części
Zainteresował Cię ten artykuł?
Odkryj inne ciekawe artykuły, które możesz przegapić! Regularnie wybieramy to, co dla Ciebie najciekawsze – inspirujące historie, przydatne wskazówki i aktualne wydarzenia, na które warto zwrócić uwagę. Sprawdź, co jeszcze dla Ciebie przygotowaliśmy i nie przegap swojej szansy, aby być o krok do przodu!
Acana Puppy Small Heritage 6kg
W magazynie
149,00 zł
24,83 zł/kg
Orijen Puppy 11,4kg
W magazynie
379,00 zł
33,25 zł/kg
Nativia Puppy 15kg
W magazynie
189,00 zł
12,60 zł/kg
N&D Grain Free Puppy Mini Pumpkin & Lamb & Blueberry 7kg
W magazynie
219,00 zł
31,29 zł/kg