Kategorie z bloga
W praktyce weterynaryjnej ciała obce w przewodzie pokarmowym są bardziej niż powszechne i niestety niektóre przypadki mogą być naprawdę śmiertelne. Większość przypadków wymaga leczenia chirurgicznego - operacji lub mniej inwazyjnej procedury zwanej endoskopią. Ci z Was, którzy już mieli „zaszczyt”, wiedzą, jakie to niebezpieczne i jakie ryzyko niesie ze sobą ta procedura.
Niektóre przypadki wymagają natychmiastowego leczenia, podczas gdyż u innych się czeka, aby zobaczyć, czy obcy przedmiot „przechodzi” przez przewód pokarmowy naturalnie, nie uszkadzając go. Dzisiaj porozmawiamy o tym, jak zapobiegać połknięciu ciał obcych, udzielimy kilku wskazówek i porad hodowlanych oraz wspólnie odkryjemy objawy ewentualnego ciała obcego w przewodzie pokarmowym Twojego pupila.
Co to jest ciało obce?
Ciało obce to przedmiot, który nie jest własnością organizmu i organizm zazwyczaj nie jest w stanie samodzielnie go usunąć. W najczęstszych przypadkach są to: połknięcie zabawek (piłki, pluszaki, twarde przedmioty), wypełnienia do zabawek i legowisk, kawałki dywanów i pokrowców, plastikowe pokrywki i kawałki przedmiotów, gumowe rękawiczki, ściereczki i części garderoby (skarpety i części garderoby damskiej nie stanowi wyjątku bielizna). Również przedmioty stałe, takie jak kości, patyki, opakowania od żywności i inne.
Koty bardzo lubią zabawę długimi sznurkami, co sprawia im późniejsze ogromne trudności, bardzo często znajdują igłę do szycia nawleczoną na nitkę i tak... Mogą to nawet zjeść i wtedy dosłownie walczyć o swoje życie. U weterynarza natrafiliśmy również na kamienie i skorupki orzechów w żołądku. Często spotykane są również haczyki wędkarskie.
Jakie są objawy połknięcia ciała obcego?
Objawy zależą od lokalizacji ciała obcego. Jeśli ciało obce utknie w przednich odcinkach przewodu pokarmowego (jama ustna, przełyk, żołądek), najczęstszymi objawami są wymioty i ślinienie, niechęć do jedzenia, bolesność i wyciągnięcie szyi i głowy do przodu, wielokrotne połykanie lub tylko wymiotujące czopki. Jeśli ciało obce przedostanie się przez żołądek do części jelit, gdzie podrażnia błonę śluzową, bardzo częstym objawem jest krwawa biegunka lub odwrotnie, zaparcia, utrata apetytu, apatia i ból.
- Wymioty,
- krwawa biegunka,
- nadmierne ślinienie,
- przyjmowanie nadmiernej ilości wody i późniejsze wymioty (wspólne z ciałami w żołądku),
- ból brzucha, a następnie garbienie się, skręcanie, niepokój,
- brak apetytu,
- apatia,
- brak oddawania stolca (zaparcia),
- gorączka.
Wskazówka: jeśli obcy przedmiot dostanie się do jelita grubego, zwykle nie ma problemu z jego usunięciem, ale dobrze jest poddać ten stan kontroli weterynarza i upewnić się, że podejrzany przedmiot rzeczywiście całkowicie opuścił organizm.
Nawet pestka z brzoskwini może stać się niebezpieczna
Czy powinienem wywoływać wymioty u psa lub kota?
Jeśli podejrzewasz, że Twój pies lub kot połknął obcy przedmiot, zadzwoń do weterynarza. Wiele zależy od rodzaju przedmiotu – czy jest mały, duży, ostry czy tępy i z jakiego materiału jest wykonany. W przypadku tych przedmiotów zdecydowanie nie zaleca się wymiotów, ponieważ np. ostry przedmiot zraniłby błonę śluzową i miękkie otaczające tkanki żołądka i przełyku, co zdecydowanie nie jest pożądane. Zawsze postępuj zgodnie z instrukcjami lekarza weterynarii.
Jakie ciała obce są niebezpieczne?
Można powiedzieć, że wszystkie, ale najgorsze są długie nici i sznurki, różnego rodzaju tekstylia (skarpetki, szmaty, ręczniki, ściereczki kuchenne). Te szybko zamieniają się w tzw. liniowe ciało obce, co jest bardzo niebezpieczne, ponieważ długie części zaplątują się w perystaltykę jelit, co może powodować tzw. wgłobienie pętli jelitowych (wkładanie się pętli jelitowych w siebie), co jest bardzo bolesnym stanem wymagającym pilnego zabiegu chirurgicznego, który może nie mieć dobrych rokowań.
Liniowe ciało obce z jego proksymalnym końcem może pozostać zakotwiczone na przykład w przełyku (np. haczyk wędkarski z żyłką, igła z nitką itp.) i kontynuuje swoim dystalnym końcem do żołądka lub jelit. Ten typ występuje najczęściej u kotów.
Zwróć szczególną uwagę na tak zwane obce ciała liniowe.
Diagnostyka
Jeśli przyjdziesz do gabinetu z podejrzeniem, weterynarz prawdopodobnie od razu zrobi zdjęcie rentgenowskie, czasami korzystając z możliwości środków kontrastowych, które pięknie ukazują drożność przewodu pokarmowego. Następnie oceni sytuację i wspólnie uzgodnicie, jak rozwiążecie sytuację.
Jak zapobiegać połknięciu ciała obcego?
Jeśli wiesz, że Twój pies stara się zjeść wszystko co tylko spotka po drodze, musisz zawsze mieć się na baczności, zwłaszcza na spacerach. Czasami są to sekundy niestrzeżonej (nawet pilnowanej) chwili, a ciało obce jest „tam”. Bardzo praktyczny jest koszyk (kaganiec), który zakłada się psu przed spacer. Nie musisz się martwić, że nie będzie mógł w nim oddychać i że spacer nie spodoba mu się z tego powodu, wręcz przeciwnie! Uratujesz go przed zagrażającym życiu stanem, który wymagałby operacji.
Nie zostawiaj żadnych sznurków i nici z igłami bez opieki!
Kagańce znajdziesz również w naszej stronie internetowej, wystarczy wybrać odpowiedni rozmiar.
Kaganiec fiksacyjny Karlie
Nylon, bardzo wytrzymały, regulowany za pomocą plastikowego klipsa, nadaje się do komunikacji…
19,12 zł
Kaganiec metalowy Sharpei, Boxer (pies)
Kufa metalowa ocynkowana, paski skórzane w kolorze czarnym. Kufa odpowiednia dla psa Sharpei lub…
89,00 zł
Kaganiec UH Karlie czarny (dla małych)
Lekki i wytrzymały plastik, miękka wyściółka, klamra bezpieczeństwa, system szybkiego wypinania,…
49,00 zł